כתבה בבלוג

גן פעוטון יהודית

עצות לקליטה מהירה וטובה בגן

אוג 23. 2013 | מאת יהודית בוגנים

* הכנה מוקדמת להורים ולילד- הורים צריכים לדעת שהתקופה הראשונה בגן תדרוש מהם זמן נוסף וגמישות מבחינת העבודה, ועליהם להיות פנויים רגשית ופיזית. ההורה צריך להיות מוכן לתהליך הדרגתי שאין טעם להאיץ אותו, על כן חשוב לנצל את הזמן שההורה שוהה בגן כדי להתמקד בילד ולהכיר את הגן. אנחנו בפעוטון יהודית גאים כמערכת לגיל הרך לתת מענה לצרכי ההורים וההורים מקבלים בסוף השנה דפי הסבר והכנה לקראת השנה החדשה. דבר התורם רבות לכניסה של הילדים לגן רגועים יותר ויודעים מה מצפה ומצופה להם בשנה החדשה. יחד עם זאת הצוות המסור והאהוב מחכה בזרועות פתוחות לילדים המתוקים שמתחילים את השנה וערוך לתקופה הנ"ל.

* טקס פרידה - פעילות מוכרת החוזרת על עצמה , משדרת לילד תחושת יציבות וביטחון. הטקס צריך להיות מאוד קצר: לבוא, להיכנס, לתת נשיקה, להגיד שלום ולצאת. ראינו לאורך השנים שהדבר מוכיח את עצמו בהתנהלות של הילדים מול ההורים. גם אם הילד בוכה קצת וההורה לא מתרגש ויש פעילות שחוזרת על עצמה לאורך כל השנה. הילדים נפרדים יפה מאוד ללא קושי. הכל בשיתוף פעולה מלא מול ההורים והצוות בגן.

* ביטחון ביכולת של הילד להסתדר - חשוב שההורה יאמר לעצמו - "זה קשה, אבל אני בטוח שהילד יתרגל". ילדים משקפים את רגשות החרדה של הוריהם, לכן ברגע שאנחנו נרגע - גם הילד יהיה רגוע. הביטחון של ההורה בצוות הגן, נותן לילד ביטחון שהוא במקום הטוב ביותר.

* חיזוק הילד על התמודדות - אפילו אם הילד מקבל את ההורה בסוף היום בבכי, חשוב להחמיא לו על כך שהצליח להישאר לבד כל היום. לפעמים , בכי כזה בפגישה המחודשת עם ההורה משמעותו: "תדעו לכם שהיה לי קשה אבל התמודדתי, ועכשיו אני יכול לחזור להיות קצת תינוק".

* התעניינו רק באספקטים החיוביים שיש בגן- שאלו את הילד במה הוא שיחק ומה עשה ולא שאלות שליליו כמו : האם הרביצו לך היום?

* אל תכעסו על הילד בשל הצורך שלו בקרבה אלינו - יש ילדים שנדבקים פיזית להורה אחרי הגן והדבר מעורר קושי. חשוב שתבינו שזו הדרך של הילד למלא את המצברים הרגשיים שהתרוקנו במשך היום.

* אל תערכו שינויים נוספים בחיי הילד בתקופת ההסתגלות לגן (עד כמה שניתן) כמו גמילה מחיתולים ומעבר דירה.

*בפגישה המחודשת בסוף היום - אל תבטיחו לילד ממתקים, צעצועים או כל שוחד חומרי. לבנייה הטובה ביותר של מערכת היחסים בינכם הפרס הגדול ביותר הוא שחזרתם לקחת אותו.

* כדאי שאותו אדם או מספר מומצם של אנשים יביאו ויחזירו את הילד.  ילדים נכנסים לחרדה כשהם לא יודעים מי יבוא לקחת אותם.

* ילדים גדולים יותר - לא להחזיק על הידיים ולחבק חזק בעת הפרידה, המעבירים לילד מסר שההורה מתקשה להשאיר אותו.

* באו לקחת את הילד בזמן.

 

שנה טובה מלאת ברכות , שנזכה לשפע בריאות, הצלחה, שמחה אושר אהבה ונרווה רוב נחת מילדנו היקרים.